A mákolaj és hatásai: 4 felhasználási mód

Bio mák kis tálkában mákfejjel
Megjelent: 3.1.2024

A mákolaj nemcsak a konyhában, hanem a test- és szépségápolás területén is egyre népszerűbb alapanyag. Tudod hol lehet beszerezni ezt az olajat és mire használható? Hajon működik? És a mákolaj tartalmaz kalciumot? Minderre és még sok másra összpontosítunk együtt a következő néhány bekezdésben.

A mák Csehországban az egyik közkedvelt alapanyag, amelyet például zsemle sütéséhez használhatunk. De mákolaj? Ez egy kicsit más. Főleg hajápolás során használják argán olaj, amely mindenkinek megfelel, akinek száraz és törékeny a vége. Konyhában és fürdőszobában is használható kókuszolaj, amiből elkészíthetsz például egy extra ápoló hajmaszkot. Gyakran elgondolkodunk a mákolajon, és azon, hogy érdemes-e belsőleg használni.

Minden olyan olaj esetében, amelyet még csak most tanulsz kezelni, fontos, hogy először megtanuld, hogyan kell megfelelően kezelni. Például olyan illóolajok beltéri használatra nem alkalmasak, de például aromalámpának is kiválóak. A szintén fogyasztható olajok esetében először azt kell kideríteni, hogy milyen ételekhez valók, és hogy hőkezelésre is szánják-e. Ellenkező esetben nagyon könnyű valamilyen módon leértékelni őket.

De nem fogjuk tovább stresszelni, és áttekintünk mindent, amit a mákolajról, annak előnyeiről és felhasználási módjairól tudni érdemes.

Mi az a mákolaj?

Mákolaj 50% körüli mákból préselve nyerik. Mivel a mákolaj jól emészthető és sok fontos tápanyagot tartalmaz, az egyik összetevője lehet fitnesz ebéd. Hagyományosan megvásárolhatja az egészséges élelmiszerboltokban és az interneten.

Hogy ötletet adjunk, találhatunk benne például E-vitamint.A mákolajban kalcium is van, így azok is nyúlhatnak hozzá, akik érzékenyek a tejtermékekre, és más módon kell kalciumpótlást találniuk. (valamint a mákhoz, mint olyanhoz). Telítetlen zsírsavakat is tartalmaz Omega 3 és Omega 6.

A mákolaj és hatásai: 4 felhasználási mód

A legjobb felhasználási módok

A konyhában

Aki az étkezési mákolajat választotta, a konyhában is használhatja. Kiválóan alkalmas például gyümölcs- és zöldségsaláták ízesítésére. De használható palacsintához, rántotthoz és egyéb édes ételekhez is, amelyeknek kellemes ízt ad. Magában is lenyelhető, a legjobb egy teáskanálra mérni, aminek tartalmát reggel ébredés után élvezhetjük.

Mákolaj bőrre és hajra

A mákolaj az egész test szépségét szolgáló olajok közé tartozik. Nem csak, hogy antioxidánsokat tartalmaz, amelyek megvédik a sejteket a korai károsodástól és az öregedéstől. Támogathatja a bőr és a haj hidratálását is. Ezt nem csak a nagyon száraz bőr fogja értékelni, hanem az öregedő bőr és a sérült hajú emberek is. Támogathatja a normál sebgyógyulást is.

A mákolaj és hatásai: 4 felhasználási mód
mákkal teli mákfejek a fából készült asztalon

A csonton

Mivel a mák nagy mennyiségű kalciumot tartalmaz, a belső használatra szánt mákolajat menopauzás nők és más veszélyes csontritkulásra hajlamos emberek használhatják. Természetesen ne feledkezzünk meg a K-vitamin, D-vitamin, kollagén és magnézium utánpótlásáról sem, hiszen ezek a tápanyagok is szükségesek a mozgásszervi rendszer normál állapotához. Biztosan nem fogsz elrontani semmit még megfelelő fizikai aktivitással sem.

A szív- és érrendszerre

Mint bizonyára tudja, az omega 3 telítetlen zsírsavak nagyon fontosak a látás, az agy és a szív- és érrendszer normál állapotának fenntartásához. És bár nem mindenki szereti a halat és a halolajat, a mák és a mákolaj nem okozhat ekkora problémát.

Vannak mellékhatásai?

A mákolaj és hatásai: 4 felhasználási mód

A mák, különösen külföldön, ellentmondásos ételnek számít. Sokan még azt hiszik, hogy a hagyományos sütemények és zsemle fogyasztása bizonyos következményekkel jár. (Talán hallucinációk formájában.) De nem kell aggódnia. A mákolaj belső használatra való fogyasztása teljesen biztonságos. Még a kozmetikai mákolaj sem tesz semmit a bőröddel és a hajaddal.

De legyen óvatos, ha gyanítja, hogy allergiás a mákra. Néhány embernél csalánkiütés alakulhat ki a vele való érintkezés után.

Forduljon orvoshoz, ha súlyosabb reakciókat tapasztal, mint például:

  • Az arc és a nyak duzzanata
  • Köhögés és zihálás
  • Légzési probléma
  • Hányinger, hányás, hasmenés…

Az érzékenyebb bőrűeknek is érdemes kis mennyiséget felvinni a csuklójuk belső oldalára. Ez alapján megtudhatja, hogy a bőr viszketéssel vagy kipirosodással reagál-e a mákolajra.

Használsz mákolajat? Ha igen, milyen módon?

Mohlo by vás zajímat:  Vákuumos gyakorlat: edzés a gyomor erősítésére
Címkék: , , , , , , , ,

KAPCSOLÓDÓ POSZTOK

by
Csak egy egészségünk van. Ezért fontos, hogy ismerjük a testünket és gondoskodjunk a megelőzésről. Legalábbis ez az én íratlan hitvallásom, amit igyekszem minden nap követni. Ez az a megközelítés is, amit minden egyes cikkemben megpróbálok átvenni. Remélem, legalább egyikőtöket motivál arra, hogy nagyobb tisztelettel bánjon magával.
Previous Post Next Post

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

0 shares