A végbélnyílás körüli viszketés egy nagyon kényes probléma, amellyel az ember általában nem sokat bíz meg senkivel. Ugyanakkor sok embernél a széklet után viszket a végbélnyílás. De vajon ezeknek a részeknek a viszketése gyermekeknél és terhesség alatt ugyanazok az okok? És ez a probléma kezelhető valahogy?
A végbélnyílás éjszakai viszketése jelentősen befolyásolhatja az alvás minőségét. De meglepődhet, ha megtudja, hogy a végbélnyílás és a gát viszketése nem mindig ugyanaz az oka. A viszketés mellett fájdalom és sok egyéb nemkívánatos tünet is felléphet, amelyek gyakorlatilag lehetetlenné teszik a szokásos napi tevékenységek végzését.
Van-e gyógymód ezekre a problémákra, vagy élete végéig szenvedni fog?
Obsah článku
A végbélnyílás viszketésének tünetei
Bár a problémák ezen a területen eltérőek lehetnek, megnyilvánulásaik gyakran hasonlóak.
Például előfordulhat, hogy a következőkkel foglalkozik:
- Égetés által
- Érzékenység
- Vörösség
- Duzzanat
- Felforr
- Kiütés
- Viszkető
- Vérzés
Ez utóbbi pont arra készteti Önt, hogy forduljon orvosához, mivel a székletben lévő vér arra utalhat, hogy bélrákja van. Emiatt a lehetséges problémát a lehető leghamarabb fel kell fogni.
A végbélnyílás viszketésének okai
Amint már említettük, a végbélnyílás viszketése mögött egy sor probléma áll. Ez lehet például a bőrgyulladás vagy az ekcéma valamilyen megnyilvánulása, amelytől egy személy szenved. Az anális nyílást a túl agresszív toalettpapír is irritálhatja . Még az olykor allergiás reakciót kiváltó illatosított WC-papír használata sem tesz jót valakinek. Végül, de nem utolsósorban a pikkelysömör megnyilvánulása is lehet.
Csak egy szakértő tudja megbízhatóan meghatározni a probléma pontos okát.
Tovább rontja a helyzetet, hogy ott van még a hasmenés , a széklet inkontinencia, az aranyér problémája (amelyek nagyon gyakoriak a lakosság körében), a parazitafertőzések , a szexuális úton terjedő betegségek , a gombás fertőzések és a hashajtók használata.
Mivel valóban sok van, csak szakember tudja megbízhatóan meghatározni a probléma pontos okát. Ráadásul, amint látja, egyik ok sem az antibiotikum.
Mi segít viszkető végbélnyíláson
Ha a viszketést gombás fertőzés okozza, orvosa speciális gombaellenes termékeket ír fel. (Vannak kenőcsök, kúpok stb.) Az aranyér kenőcsökkel is kezelhető. Szélsőséges esetekben műtéti beavatkozást végezhet az eltávolításukra. Ez egy meglehetősen minimálisan invazív eljárás, amely után nem kell kórházban maradnia. De általában saját zsebből fizet. (Ez az egyetlen gyógymód is, amivel végleg megszabadul az aranyértől. Vagyis ha nem változtat életmódján.)
Szerencsére a parazitákkal is meg lehet küzdeni. Léteznek vény nélkül kapható készítmények, valamint speciális vényköteles gyógyszerek. Általában azt javasolják, hogy az egész családot kezeljék velük. Lehetőség van egyes szexuális úton terjedő betegségek kezelésére is, amelyek a végbélnyílás viszketését okozhatják.
Megelőzhető valahogy?
Először is próbálja meg kideríteni, hogy nem megfelelő WC-papírt használ-e, amely túl durva lehet, vagy irritálhatja Önt parfümökkel és egyéb vegyi anyagokkal.
Ez is segíthet:
- A végbélnyílás bevonása vazelinnel
- Meleg fürdő
- Alapos higiénia a WC-ben
- Természetes anyagokból készült légáteresztő fehérneműt viselni
- Egészséges diéta
Az is segít, ha rendszeresen mosol kezet (még a fürdőszoba használata után is), és új partnereket szexuális úton terjedő betegségek vizsgálatára ír elő. Az eredményekig, vagy egy egyszeri alkalom alatt ne felejtsd el az óvszert.
Küzdött már valaha viszkető végbélnyílással? Ha igen, sikerült megszabadulnia ettől a kényes problémától?
val vel
https://www.healthline.com/health/itchy-anus – Mindent a viszkető végbélnyílásról
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-anal-itching – Mit kell tudni a végbélnyílás viszketéséről? (Angol)