A mozgás mindenképpen érdemes tevékenység, mert a fogyás és a jó hangulat elősegítése mellett fenntartja az aktív izomtömeget. Az a baj, hogy ha túlzásba esünk, másnap már mozdulni sem tudunk. Meg lehet valahogy szabadulni ettől a problémától? Ha többet szeretne tudni, feltétlenül olvassa tovább.
Az izomfájdalom mindenkit meglepett legalább egyszer. Amikor nagyon nagy volt, jelentősen csökkentette a fizikai tevékenység folytatására irányuló vágyunkat. Ez tévedés, mert ahogy az izmok elkezdenek többet edzeni, a gyakori és intenzív fájdalom gyakran alábbhagy. Sőt, ha gyorsan feladja erőfeszítéseit, nem számíthat arra, hogy egyhamar eléri álmai (karcsú) vonalát.
Mivel a fájdalom még aznap vagy másnap reggel meglepheti Önt, jó tudni, mit kell tenni ilyen helyzetben. Ezt követően a helyreállítási és egyéb gyakorlatok sokkal könnyebbek lesznek az Ön számára.
Ha készen állsz, akkor nekivághatunk.
Obsah článku
Nyújtás
A legjobb, amit tehetsz magadnak, ha alapos nyújtás mellett döntesz. Mivel a fájó izom fájdalmasan összehúzódik, a nyújtás elősegíti, hogy edzés után visszatérjen nyugalmi állapotába. Ha nincs kedved nyújtózkodni, az úszással egybekötött séta is segít.
Pihenés
Ha nagyon rosszul érzed magad, ne feszegesd a tűrőképességed határait, főleg, ha még nem vagy készen rájuk. Emiatt gyakran azt javasolják, hogy pihenjen egy kicsit, és csak akkor folytassa a fizikai aktivitást, ha a fájdalom lassan csillapodik.
Borogatás
Ezt a tippet nagyon óvatosan kell használni, mert nem mindig ez a legjobb megoldás. Ha a fájdalom 48 óra elteltével is fennáll, fontolóra veheti a borogatást. A hő serkentheti az izom véráramlását, ami jobb és gyorsabb regenerációhoz vezet.
Masszázs
Egy másik módja annak, hogy az izomösszehúzódásból eredő kényelmetlenséget edzés után kiküszöbölje, ha finoman masszírozza a fájó helyet. Ismét megnövekszik a szövet véráramlása, ami elősegíti az izomregenerációt.
Fájdalom gyógyszer
Ha a fájdalom valóban elviselhetetlen, fontolóra veheti a fájdalomcsillapítók szedését. De ez csak az utolsó lehetséges megoldás lehet.
Hidratáció
Az izmok megfelelő működéséhez fontos, hogy elegendő (megfelelő) folyadékot igyunk edzés közben és után. Ebben az esetben hozzájárul a test jobb hidratálásához, ami az izmok számára is fontos. A sportitalok, a zöld tea vagy a víz friss gyümölcsökkel és gyógynövényekkel jöhet szóba.
Menü
Ha az edzés nagyon nehéz volt, akkor az edzés befejezését követő fél órán belül fogyassz el egy tápértékben értékes ételt. Elegendő mennyiségű fehérjét, szénhidrátot és vitamint kell tartalmaznia. (Ami lehet például görög joghurt egy marék bogyóval.)
Alvás
Ha nem hanyagolja el az éjszakai alvás hosszát és minőségét, az is segíti a szervezet felépülését edzés után. Ne feledje, hogy alvás közben megy végbe a szövetek helyreállítása, regenerációja és növekedése, ami az izmokra is vonatkozik.
Mikor kell orvoshoz menni?
Néha a fájdalom oka lehet, hogy edzés közben megsérült. Ha a fájdalom néhány órán belül nem enyhül (kb. 48/72), erős duzzanatban szenved, egyáltalán nem tud mozogni (pláne nem állni a lábán) és hasonlók, ne késlekedjen, és forduljon orvoshoz.
Ez lehet például szalagszakadás vagy izomsérülés. Ezért ne becsülje túl képességeit, és csak annyit tegyen magára, amennyit elbír.
Hogyan küzdjük le az edzés utáni izomfájdalmakat?
Információ forrásai
https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/sore-muscles-dont-stop-exercising – Fájó izmok edzés után (angol)
https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/sore-muscles-after-workout – 5 tipp edzés utáni izomfájdalomra (angol)
https://www.everydayhealth.com/fitness/quick-fixes-for-sore-muscles.aspx – Tippek edzés utáni izomfájdalomra (angol)