A nyár közeledtével a legtöbben sok időt töltünk a szabadban. A probléma az, hogy ha nem használunk riasztószert és nem vigyázunk magunkra, akkor hazavihetjük magunkkal a kullancsokat. Ez rossz hír, mert némelyikük átadhatja a Lyme-kórt. Honnan ismered fel? És létezik-e Lyme-kór a kutyákban?
A szakemberek minden évben arra biztatnak bennünket, hogy töltsünk minél több időt a friss levegőn. Amellett, hogy jót tesz a jó hangulatnak, a napon D-vitamint termelünk, ami fontos az immunrendszer és a csontok normál állapota szempontjából.
A természetben való tartózkodás azonban (akárcsak a helyi parkban) sok szempontból kockázatot jelent számunkra. Évről évre hallunk például a kullancsok egyre növekvő agressziójáról, amelyek ráadásul tömegesen fertőzöttek veszélyes betegségekkel, amelyeket aztán egy gyanútlan személyre (vagy állatra) továbbíthatnak.
Az egyik ilyen betegség a Lyme-kór. Tudod, hogyan ismerd fel?
Lyme-kór tünetei
Mindenki egy kicsit másképp reagálhat a Lyme-fertőzésre. De általában a tünetek három szakaszra oszlanak. (Korai lokalizált, korai széles körben elterjedt és későn elterjedt.) Ezen szakaszok tünetei átfedhetik egymást. Ráadásul egyeseknél később jelentkezhetnek a tünetek, addig esetleg nem észlelnek elváltozást magukon.
A Lyme-kór tipikus tünetei a következők:
- Ízületi fájdalom és duzzanat
- Lapos és kerek vörös kiütés azon a területen, ahol a kullancsot megtalálták
- Láz
- A nyirokcsomók duzzanata
- Csökkent koncentráció
A kullancsok megtámadhatják kedvenceit is, ezért jó, ha ismeri a Lyme-kór tüneteit kutyáján.
Az ő esetében észreveheti:
- Láz
- Étvágytalanság
- Energiahiány
- Fájdalom
- Ízületi duzzanat
Ügyeljen ezekre a tünetekre, mert ha nem kezeli őket, az veseelégtelenséghez vezethet. A neurológiai rendellenességek sem ritkák, ezért mielőbb forduljon állatorvoshoz.
Lyme-kór kezelése
Akkor van a legjobb esélye a kezelésre, ha röviddel a fertőzés után elkapja a betegséget. Ezt követően az orvos leggyakrabban antibiotikumot ír fel Önnek, amelyet körülbelül 10-14 napig kell szednie. Ennek meg kell akadályoznia a fejlődő fertőzést.
Fertőző?
Még akkor sem, ha egy fertőzött kullancs csípés által megfertőződik, jelenleg nem ismert, hogy a Lyme-kór emberről emberre terjedne . Még arra sincs bizonyíték, hogy ez a betegség anyáról gyermekre terjedne a szoptatással. Emiatt nem kell félnie attól, hogy olyan ember jelenlétében legyen, akinek korábban volt/volt ez a betegsége.
Lyme-kór megelőzése
Ha nem akarja megbocsátani a természetben való tartózkodását, tanácsos olyan szokásokat bevezetni, amelyek minimálisra csökkentik a kullancsszopás kockázatát.
Próbáld ki:
- Viseljen hosszú nadrágot és ujjú ruhát (a világosabb szövet is segít jobban látni a mozgó kullancsokat)
- Permetezzen magára riasztót (vannak kíméletesebb változatok is, amelyek aromás gyógynövényeket tartalmaznak, az ilyen termékek kisgyermekek számára is megfelelőek)
- Rendszeresen ellenőrizze magát, kint és otthon egyaránt
Ha kullancsot talál magán, ne essen azonnal pánikba. Ahhoz, hogy egy kullancs átadja Önnek a betegséget, általában hosszú ideig hozzá kell tapadnia. Jelenleg állítólag legalább 36 órát vesz igénybe az átvitel.
Megvéded magad a kullancsoktól? Ha igen, hogyan?
Információ forrásai
https://www.healthline.com/health/lyme-disease – Mindent a Lyme-kórról (angol)
https://www.akc.org/expert-advice/health/lyme-disease-in-dogs/ – Lyme-kór kutyákban (angol)