Vetélés: Tünetek az 1. 2. és 3. trimeszterben

pexels-dids-5616284
Megjelent: 22.8.2022 , az utolsó frissítés dátuma: 18.1.2024

A vetélés a terhesség alatt gyakorlatilag bármikor megtörténhet. Az első trimeszterben előfordulhat, hogy egy nő egyáltalán nem tudja, hogy terhes. A második és harmadik trimeszterben óriási testi-lelki megterhelés egy nő számára, amivel több évig is megbirkózik. Felismerhető-e a spontán abortusz a terhesség elején? És hogyan viselkedjen, ha azt gyanítja, hogy a terhesség elvesztése is érintheti?

Az abortusz valószínűleg a terhesség első hónapjában a legkönnyebb, mert sok nő abban a pillanatban még nem is tudja, hogy gyermeket vár. Ebben a fázisban gyakran előfordul, hogy az embrió nem tapadt megfelelően, vagy nem történt meg a szükséges fejlődése, ezért a szervezet inkább maga fejezte be a terhességet. Ilyenkor egy nő egy kicsit erősebb időszakot észlelhet, de egyébként a helyzet általában nem tér el a tapasztalt normálistól.

A terhesség önkéntes megszakítása sokkal nehezebb, ha egy nő tudja, hogy gyermeket vár. Ráadásul, ha a veszteség a fejlődés egy későbbi szakaszában következik be, ez a helyzet számára (és a várandós apának is) hatalmas pszichés terhet jelent, amellyel valahogy meg kell birkóznia.

Vetélés: Tünetek az 1. 2. és 3. trimeszterben

Mivel ez egy olyan téma, amiről nem nagyon esik szó a nyilvánosság előtt, megvizsgáljuk, hogyan ismerheti fel a vetélést, és mit kell tennie egy ilyen pillanatban.

A vetélés tünetei

A spontán vetélésnek a teljes terhesség alatt hasonló tünetei vannak, ezért nincs értelme őket valahogy szétválasztani. Másrészt a későbbi szakaszok egyik tünete lehet a magzati aktivitás nulla az anya szervezetében. (Ha van mozgás, ami rugdosással jár, akkor ez általában annak a jele, hogy minden rendben van. Ha nem, akkor a nő általában maga keresi fel az orvost ellenőrzési kéréssel.) Nagy különbség van a terhesség végének kezelésében is. Ha a magzat már kellően fejlett, az orvosok előírhatják, hogy a nő végezzen halvaszületést.

Visszatérve a vetélés tüneteire, vegye figyelembe:

  • Erősebb festés
  • Hüvelyi vérzés
  • Szokatlan kisülés
  • Súlyos fájdalom az alsó hasban
  • Görcsöl
  • Enyhe vagy súlyos hátfájás

Mivel ez egy súlyos helyzet, amelyet egyedül nem tud kezelni, azonnal hívja orvosát.

Vetélés: Tünetek az 1. 2. és 3. trimeszterben

A spontán abortusz okai

A spontán abortuszt átélt nők gyakran hajlamosak magukat hibáztatni ezért. De a valóságban gyakorlatilag egyáltalán nem tudnak rá hatni.

A tettes:

  • A magzat genetikai vagy kromoszómális hibája
  • Szenioritás
  • Pajzsmirigy betegség (amelyről a nők gyakran nem is tudnak)
  • Probléma a méhnyakkal
  • A méh szokatlan formája
  • Hormonális aktivitás a nő testében
  • Nem diagnosztizált és kezeletlen cukorbetegség
  • Magas vérnyomás

Emellett a spontán vetélést a nő alacsony, vagy fordítva magas súlya, alkohol- és kábítószer-fogyasztás, fertőzés, ételmérgezés és még sok más is okozhatja. Megemlíthetjük a spontán abortusz történetét is valamikor a múltban. Tehát, mint láthatja, az esetek túlnyomó többségében nem tudja befolyásolni a spontán abortuszt.

Vetélés: Tünetek az 1. 2. és 3. trimeszterben

Mit kellene tennem?

A spontán abortuszt gyakorlatilag lehetetlen megállítani az első trimeszterben. Szövődmények esetén az orvos csak azt mondja meg, milyen eljáráson kell keresztülmennie, hogy az elhalt magzat ne veszélyeztesse egészségét és életét. (A magzat nem mindig hagyja el magától a testet, vagy például csak egy része távozik.) Méhen kívüli terhesség esetén számítson gyors beavatkozásra, mert a nem megfelelően a méhben (de pl. a petevezetékben lévő) növekvő magzat közvetlenül veszélyezteti az Ön életét. (És nem, a terhességet semmiképpen nem lehet bevinni a méhbe, ahol megfelelően fejlődhet.)

Bármilyen típusú vetélés után ne feledje, hogy a fizikai felépülésen túlmenően nagy valószínűséggel pszichológiai támogatásra lesz szüksége, amelyet egy terapeuta vagy pszichológus kínálhat Önnek.

Volt már spontán abortuszod? Ha igen, igénybe vette-e mentális egészségügyi szakemberek szolgáltatásait?

Mohlo by vás zajímat:  Cisztás fibrózis: Tünetek, diagnózis, kezelés és prognózis

Információ forrásai

https://www.healthline.com/health/miscarriage – Minden a vetélésről (angol)

https://www.nhs.uk/conditions/miscarriage/ – Minden a terhesség spontán megszakításáról (angol)

https://www.verywellfamily.com/im-having-a-miscarriage-2759677 – Mi a teendő, ha elvetél (angol)

 

Címkék: , ,

KAPCSOLÓDÓ POSZTOK

by
Csak egy egészségünk van. Ezért fontos, hogy ismerjük a testünket és gondoskodjunk a megelőzésről. Legalábbis ez az én íratlan hitvallásom, amit igyekszem minden nap követni. Ez az a megközelítés is, amit minden egyes cikkemben megpróbálok átvenni. Remélem, legalább egyikőtöket motivál arra, hogy nagyobb tisztelettel bánjon magával.
Previous Post Next Post

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

0 shares